Asset Publisher Asset Publisher

UWAGA NA KOROWÓDKĘ!!!

W lasach Nadleśnictwa Lubsko, w Leśnictwie Zasieki stwierdzono liczny pojaw nieczęstego gatunku motyla korowódki sosnówki (Thaumetopoea pinivira Triet.). Pomimo faktu, że gatunek jest dosyć rzadko i lokalnie spotykany to zalicza się go do znaczących foliofagów sosny. Korowódka została stwierdzona przy okazji ścinek drzew na płachty w ramach oceny zagrożenia od brudnicy mniszki. Odnaleziono złoża jaj oraz niewielkie „gniazda" młodych gąsienic w wierzchołkowych fragmentach pędów. Obserwujemy, że gatunek występuje wspólnie z brudnicą mniszką i tworząc niebezpieczny tandem istotnie zagrażający miejscowym drzewostanom.

Gatunek jest osobliwy, cechuje się ciekawym behawiorem a i jego biologia nie jest w sposób jednoznaczny opisana. Niemniej wiemy, że w zachodniej Polsce gatunek zimuje w formie jaja na igłach, młode gąsienice lęgną się w maju i żerują do połowy lipca. Starsze gąsienice odbywają charakterystyczne wędrówki. Przemieszczają się jedna za drugą, w bliskiej odległości od siebie, tworząc charakterystyczne wielometrowe „korowody". Motyle jedynego w sezonie pokolenia roją się w sierpniu.

Inną niezwykle niebezpieczną osobliwością gatunku są bardzo silne parzące i alergogenne właściwości owłosienia gąsienic. Objawy poparzenia przez włoski nie są swoiste wobec czego wielu lekarzy bez stosownej rzeczowej informacji nie jest w stanie zastosować skutecznej terapii.

 

W tym miejscu apelujemy o ostrożność i przestrzegamy wszystkich, zwłaszcza dzieci przed dotykaniem wędrujących gąsienic.

 

 

Fot. 1. Złoże jaj korowódki.

 

Fot. 2. Gąsienice korowódki

 

Fot. 3. Gąsienice korowódki.

 

Tekst i zdjęcia: M. Maciąg i M. Stachowiak