Aktualności
Warsztaty Fitopatologiczne
Pracownicy zespołów ochrony lasu, którzy w swoich jednostkach zajmują się również zagadnieniami związanymi z problemami chorób powodowanych przez czynniki grzybowe, spotkali się na warsztatach fitopatologicznych. Było nam niezmiernie miło gościć również dwie koleżanki z Instytutu Badawczego Leśnictwa, które obiecały uczestnictwo w naszych warsztatach w latach następnych oraz zapowiedziały ścisła współpracę między naszymi. jakże mocno spokrewnionymi, jednostkami. Spotkanie zorganizowały wspólnymi siłami ZOL w Łopuchówku i ZOL w Łodzi a gospodarzem był dla nas Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko Tomasz Sobalak. Warsztaty odbyły się w niewątpliwie urokliwym miejscu, jakim jest „Ranczo w Dolinie”, w którym spędziliśmy miłe, ale również pracowite trzy dni.
Zagadnień, które są interesujące z fitopatologicznego punktu widzenia, jest bardzo dużo. Na tegorocznych warsztatach mieliśmy okazje wysłuchać wykładów Pani prof. dr hab. Moniki Kozłowskiej, kierownik Katedry Fizjologii Roślin Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Poznaniu na temat „Mechanizmy odporności roślin - a oczekiwania leśnictwa”, Pana prof. dr hab. Piotra Łakomego, Dziekana Wydziału Leśnego, kierownika Katedry Fitopatologii Leśnej UP w Poznaniu na temat „Wpływ termo- i chemioterapii na występowanie grzybów zasiedlających żołędzie i bukiew” oraz Pana dr inż. Piotra Chohury, pracownika Katedry Ogrodnictwa UP we Wrocławiu na temat „Nawożenie w szkółce leśnej gruntowej”. Wszystkie wykłady wniosły do naszego „warsztatu zawodowego” nowe spojrzenie na niektóre problemy ochrony lasu.
Korzystając z gościnności Pana Nadleśniczego Tomasza Sobalaka mieliśmy również okazję zobaczyć przechowalnie nasion, która działa na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko a także zwiedziliśmy dwa miejsca związane z edukacją leśną na terenie nadleśnictwa: „Łysy Młyn” oraz „Dziewicza Górę”.
Oczywiście podczas warsztatów znalazło się miejsce na bieżące problemy i zagadnienia fitopatologiczne, z którymi borykają się w ostatnim czasie poszczególne ZOLe. W ostatnim czasie, grono pracowników zespołów ochrony lasu powiększyło się o nowych, młodych adeptów sztuki leśnej w zakresie ochrony lasu. Dlatego też, przeprowadziliśmy wspólnymi siłami krótkie szkolenie z zakresu podstaw pracy fitopatologa w pracowni.
To, mam nadzieję w zgodnej opinii, udane spotkanie pozostawiło po sobie tylko jedną niewiadomą: gdzie spotykamy się za rok?